RUNNER RESULTSRunner results by name. Search our database. FIND YOURS »

Results of the Bethel Half Marathon + 5k – October 8, 2016 – Waynesville NC

bethel half marathon

Congratulations to Arek Robinson and Hilary Williams as winner of the half marathon. Congratulations to Riley Thome and Erin Dalton as winners of the 5k. Results courtesy of Event Mercenaries website.

HALF MARATHON RESULTS

PLACE NAME CITY GENDER AGE TIME PACE
1 Arek Robinson Asheville NC M 29 1:19:14.1 6:03/M
2 David Short Asheville NC M 33 1:22:33.0 6:18/M
3 Jason Bodnar Biltmore Lake NC M 45 1:22:53.1 6:20/M
4 Zack Brown Asheville NC M 33 1:23:51.8 6:24/M
5 Andrew Crowell Ashe Ille NC M 20 1:26:45.1 6:37/M
6 Stewart Alford Asheville NC M 40 1:29:14.4 6:49/M
7 David Downing Greenville SC M 42 1:29:37.1 6:50/M
8 Jason Carter Asheville NC M 29 1:35:53.5 7:19/M
9 Donald Witsell Candler NC M 47 1:37:30.9 7:27/M
10 Lincoln Crosse Asheville NC M 57 1:38:34.0 7:31/M
11 Hilary Williams Canton NC F 32 1:38:46.3 7:32/M
12 Jody Smith Asheville NC F 52 1:39:37.0 7:36/M
13 Jeff Cody Greenville SC M 42 1:40:01.2 7:38/M
14 Jimmy Richardson Waynesville NC M 45 1:40:03.6 7:38/M
15 David Verdery Brunswick GA M 28 1:41:10.0 7:43/M
16 Michael Long Fletcher NC M 41 1:44:00.7 7:56/M
17 Anthony Lampros Clayton GA M 58 1:45:38.5 8:04/M
18 Seth Temple Clyde NC M 41 1:46:07.0 8:06/M
19 Bill Branson Biltmore Lake NC M 58 1:46:07.0 8:06/M
20 William Gaddis Waynesville NC M 41 1:47:11.4 8:11/M
21 Jason McGill Candler NC M 34 1:47:47.3 8:14/M
22 Amanda Pendergrass Simpsonville SC F 28 1:48:00.9 8:15/M
23 Amy Tiller Canton NC F 41 1:49:11.4 8:20/M
24 Vincent Dunagan Travelers Rest SC M 50 1:49:42.7 8:22/M
25 Joel Fine Swannanoa NC M 69 1:50:18.8 8:25/M
26 Jillian Laplante Candler NC F 30 1:50:19.9 8:25/M
27 Erik Sandstedt Asheville NC M 47 1:50:24.4 8:26/M
28 Kirstin Austin Fairview NC F 34 1:51:11.8 8:29/M
29 Jared Earley Gaffney SC M 33 1:52:16.2 8:34/M
30 Cullen Covington-Hicks Asheville NC F 60 1:52:26.4 8:35/M
31 Meghan Libert Swannanoa NC F 32 1:52:51.8 8:37/M
32 Jeanna Israel Thomas Ellicott City MD F 31 1:52:59.9 8:37/M
33 Cynthia M Fink Cleveland GA F 46 1:53:29.4 8:40/M
34 Angela Spicocchi Canton NC F 30 1:53:52.7 8:42/M
35 Maura Brouwer Fletcher NC F 32 1:54:02.6 8:42/M
36 Robert Moore Asheville NC M 54 1:54:32.6 8:45/M
37 Brittany Brooks Maggie Valley NC F 25 1:54:35.7 8:45/M
38 Sherry Stoneman Weaverville NC F 41 1:54:48.0 8:46/M
39 Kay Hilty Franklin NC F 56 1:58:11.6 9:01/M
40 John Treleaven Candler NC M 64 1:58:44.8 9:04/M
41 Robert Chilmonik Black Mountain NC M 62 1:59:00.1 9:05/M
42 Tom Champagne Asheville NC M 54 1:59:59.0 9:10/M
43 John Jones Tempe AZ M 55 2:00:19.0 9:11/M
44 Brenning Shook Candler NC M 44 2:01:52.7 9:18/M
45 Rick Hebert Biltmore Lake NC M 64 2:02:25.1 9:21/M
46 Mel Scholl Biltmore Lake NC M 67 2:02:43.8 9:22/M
47 Dale Rogers Alexander NC M 43 2:02:56.7 9:23/M
48 Lou Hipps Candler NC F 59 2:03:10.2 9:24/M
49 Misty Collins Canton NC F 40 2:04:29.0 9:30/M
50 Julie Hutchinson Asheville NC F 35 2:05:12.7 9:33/M
51 Lori Moss Hendersonville NC F 47 2:05:25.7 9:34/M
52 Jason Burleson Candler NC M 37 2:05:44.4 9:36/M
53 David Tuch Asheville NC M 44 2:07:33.9 9:44/M
54 Thomas Ascik Asheville NC M 66 2:07:43.1 9:45/M
55 Stefanie Rubley Clyde NC F 34 2:07:43.5 9:45/M
56 David Grindstaff Candler NC M 35 2:08:22.1 9:48/M
57 Ben Fishback Canton NC M 59 2:09:41.9 9:54/M
58 Charles Netherton Hendersonville NC M 38 2:09:55.6 9:55/M
59 Heather Roberts Lenoir NC F 26 2:10:09.5 9:56/M
60 Shannon Tuch Asheville NC F 47 2:10:51.4 9:59/M
61 Scott Rieppel Asheville NC M 47 2:12:10.2 10:05/M
62 Kathy Stahly Asheville NC F 66 2:12:37.2 10:07/M
63 Benita Auge Weaverville NC F 68 2:13:14.9 10:10/M
64 Karen Moore Asheville NC F 52 2:14:10.2 10:15/M
65 Sarah Martin Tampa FL F 27 2:15:14.7 10:19/M
66 Gracie Milner Fletcher NC F 13 2:16:13.6 10:24/M
67 Rachel Ball Weaverville NC F 33 2:16:48.5 10:27/M
68 George Owensby Asheville NC M 64 2:17:48.5 10:31/M
69 Sarah Knowles Black Mountain NC F 28 2:18:37.5 10:35/M
70 Megan Free Clyde NC F 26 2:19:55.6 10:41/M
71 Tina Rice Marshall NC F 40 2:20:53.9 10:45/M
72 Heather Mull Canton NC F 37 2:21:11.7 10:47/M
73 Michael Stavick Asheville NC M 26 2:21:12.3 10:47/M
74 Sherry Roane Asheville NC F 57 2:21:15.9 10:47/M
75 Samantha Burleson Candler NC F 32 2:22:26.2 10:52/M
76 Grace Antonicelli Clyde NC F 20 2:23:26.5 10:57/M
77 Terri Lechner Asheville NC F 48 2:23:30.6 10:57/M
78 Patty Ensley Sylva NC F 58 2:24:10.8 11:00/M
79 Leila Wheless Canton NC F 48 2:24:52.0 11:04/M
80 Teresa Milner Fletcher NC F 44 2:26:51.1 11:13/M
81 Timothy Head Forest City NC M 50 2:27:34.1 11:16/M
82 Natasha Coursey Greenville SC F 37 2:29:39.2 11:25/M
83 Christine Hoyer Gatlinburg TN F 37 2:29:41.6 11:26/M
84 Chris Coursey Greenville SC M 38 2:29:48.0 11:26/M
85 Janet Hurley Asheville NC F 54 2:30:26.9 11:29/M
86 Danny Morello Waynesville NC M 16 2:33:08.2 11:41/M
87 Julie Sokol Oakton VA F 41 2:33:11.5 11:42/M
88 D Reed Eckhardt Cheyenne WY M 65 2:33:49.8 11:45/M
89 Lisa Ahlberg Charlotte NC F 40 2:34:01.1 11:45/M
90 Mark Tygh Charlotte NC M 49 2:34:01.4 11:45/M
91 Rick Bare Arden NC M 52 2:37:09.1 12:00/M
92 Charlene Rumfelt Enka NC F 54 2:37:55.9 12:03/M
93 Kelly Elliott Hendersonville NC F 46 2:38:56.8 12:08/M
94 Wendy Underwood Canton NC F 43 2:39:59.7 12:13/M
95 Lisa Holland Canton NC F 46 2:40:00.3 12:13/M
96 Karen Keever Black Mountain NC F 66 2:40:42.1 12:16/M
97 Sarah Tarpey Asheville NC F 51 2:41:37.5 12:20/M
98 Stephanie Ondo Charleston SC F 36 2:49:24.3 12:56/M
99 Nicki Conroy Waynesville NC F 55 2:51:01.9 13:03/M
100 Susan Hunter Candler NC F 42 2:57:50.9 13:35/M
101 Elizabeth Jones Tempe AZ F 51 2:59:09.4 13:41/M
102 Kelly Eidelberg Clyde NC F 35 3:05:29.5 14:10/M
103 Crystal Marsh Micaville NC F 45 3:05:59.0 14:12/M
104 Leah Presnell Burnsville NC F 44 3:05:59.5 14:12/M
105 Paul Heckert Cullowhee NC M 63 3:08:13.7 14:22/M

5K RESULTS

PLACE NAME CITY GENDER AGE TIME PACE
1 Riley Thome Simpsonville SC M 16 18:34.3 5:59/M
2 Akim Koutsioukis Simpsonville SC M 16 19:12.0 6:12/M
3 Erin Dalton Weaverville NC F 22 19:22.3 6:15/M
4 James Gill Greenville SC M 16 20:32.3 6:37/M
5 Michael Barabash Greenville SC M 16 20:43.0 6:41/M
6 Cain Early Canton NC M 13 20:45.5 6:42/M
7 Beth Hooper Canton NC F 36 21:04.3 6:48/M
8 Adrian Etheridge Asheville NC F 23 21:20.2 6:53/M
9 Nicholas Clark NA SC M 14 21:24.2 6:54/M
10 Austin Meadows Greenville SC M 15 21:32.4 6:57/M
11 Joshua Hichs Greenville SC M 17 21:45.1 7:01/M
12 Dawson Reeves Canton NC M 11 21:47.4 7:02/M
13 Brion Williams Fountain Inn SC M 15 21:50.4 7:03/M
14 Jennifer Grimes Union Mills NC F 42 22:00.6 7:06/M
15 Jacob Fitzwater Greenville SC M 14 22:34.2 7:17/M
16 Jonathan Sessions Mauldin SC M 14 22:59.8 7:25/M
17 Curtis Watson Greenville SC M 18 23:18.3 7:31/M
18 Scott Hicks Asheville NC M 45 23:22.0 7:32/M
19 James Early Waynesville NC M 41 23:30.2 7:35/M
20 Jairyen Quintanilla Greenville SC M 16 23:38.8 7:37/M
21 Ken Miller Asheville NC M 48 23:57.3 7:44/M
22 Bradley Czajka Mauldin SC M 16 24:13.4 7:49/M
23 Dillon Patterson Simpsonville SC M 15 24:14.6 7:49/M
24 Shawn Ty Mauldin SC M 14 24:26.5 7:53/M
25 Michael Causey Simpsonville SC M 15 24:30.9 7:54/M
26 Sierra Early Canton NC F 11 24:37.9 7:56/M
27 Cristal Leon-Miguel Greer SC F 15 24:59.9 8:04/M
28 Brennan Morgan Greenville SC F 17 25:08.4 8:06/M
29 Lauren Page Canton NC F 25 25:15.1 8:09/M
30 John Gill Greenville SC M 13 25:24.7 8:12/M
31 Emily Helms Simpsonville SC F 17 25:44.4 8:18/M
32 Virginia Song Waynesville NC F 35 25:46.5 8:19/M
33 Maycie Henry Canton NC F 15 25:48.6 8:19/M
34 Kennedy Sorrells Canton NC F 14 26:06.2 8:25/M
35 Joey Sorrells Canton NC M 40 26:08.3 8:26/M
36 Karrington Cole Canton NC F 17 26:09.1 8:26/M
37 Alexis Guerrero Canton NC F 18 26:12.0 8:27/M
38 Brylan Hoxworth Greer SC F 15 26:25.7 8:31/M
39 Mark Stewart Greenville SC M 58 26:30.1 8:33/M
40 Paige Griffith Canton NC F 14 26:44.3 8:37/M
41 Lilly Ensley Canton NC F 14 26:46.4 8:38/M
42 Karen Wik Asheville NC F 40 26:49.5 8:39/M
43 Charly Inman Clyde NC F 37 27:18.4 8:48/M
44 Amanda Alford Asheville NC F 37 27:25.1 8:51/M
45 Collin Elliott Asheville NC M 12 27:27.9 8:51/M
46 Gary Elliott Asheville NC M 43 27:28.0 8:52/M
47 Evan Byrd Canton NC M 10 27:34.9 8:54/M
48 Makenzie Osborne Clyde NC F 17 27:37.0 8:55/M
49 Scott Boroff Waynesville NC M 52 27:58.2 9:01/M
50 Brooke Worley Waynesville NC F 22 28:04.5 9:03/M
51 Karie Mathis Canton NC F 24 28:04.8 9:03/M
52 Melanie Goolsby Canton NC F 45 28:06.8 9:04/M
53 Patrick Johnson Flagler Beach FL M 62 28:09.8 9:05/M
54 Jame Anderson Asheville NC M 46 28:12.5 9:06/M
55 Craig Martin Tampa FL M 29 28:19.5 9:08/M
56 Danny Jones Canton NC F 17 28:24.9 9:10/M
57 Terry Scholl Biltmore Lake NC F 63 28:27.3 9:11/M
58 Rachel Bereskin Greenville SC F 16 28:46.2 9:17/M
59 Liza Becker Waynesville NC F 38 28:47.0 9:17/M
60 Dallas Reeves Canton NC M 8 28:55.0 9:20/M
61 Ansley Goolsby Canton NC F 16 29:08.9 9:24/M
62 Suzanne Liner Lake Junaluska NC F 16 29:10.1 9:25/M
63 Callie Jorstad Waynesville NC F 14 29:30.4 9:31/M
64 Amber Boroff Waynesville NC F 38 29:33.8 9:32/M
65 Cayli Jackson Canton NC F 14 29:39.2 9:34/M
66 Brooke Moore Canton NC F 14 29:41.2 9:35/M
67 Mollie Lanning Canton NC F 14 30:07.0 9:43/M
68 Jennifer Bereskin Greenville SC F 16 30:16.8 9:46/M
69 Erin Gamez Canton NC F 24 30:29.7 9:50/M
70 Cora Bisbee Greenville SC F 17 30:35.0 9:52/M
71 Tommy Dugger Brevard NC M 73 31:13.4 10:04/M
72 Alyssa Wilson Waynesville NC F 14 31:23.3 10:07/M
73 Beth Ross Waynesville NC F 33 31:26.6 10:08/M
74 Cristina Reitz-Krueger Waynesville NC F 33 31:26.6 10:08/M
75 Sydney Messer Canton NC F 14 31:39.9 10:13/M
76 Ethan Sanford Canton NC M 14 31:43.1 10:14/M
77 Jessica Phillips Waynesville NC F 34 32:10.6 10:23/M
78 Abbey Scarbrough Clyde NC F 25 32:24.2 10:27/M
79 Shelby Kennedy Candler NC F 29 32:39.8 10:32/M
80 Trinity Norton Canton NC F 14 33:13.7 10:43/M
81 Tammy Ensley Canton NC F 41 33:46.0 10:54/M
82 Donna Stewart Greenville SC F 57 33:49.5 10:55/M
83 Karen Henson Waynesville NC F 44 33:52.1 10:55/M
84 Vanessa Pratt Clemmons NC F 38 33:56.7 10:57/M
85 Cara Garcia Clemmons NC F 42 33:57.4 10:57/M
86 Jack Kinsell Clyde NC M 78 33:59.9 10:58/M
87 Lisa Roberts Barnardsville NC F 41 34:19.3 11:04/M
88 Christy Pace Clyde NC F 47 34:22.3 11:05/M
89 Molly Boothroyd Canton NC F 14 34:28.0 11:07/M
90 Laura Moody Canton NC F 31 35:30.5 11:27/M
91 Chase Way Simpsonville SC M 14 35:47.1 11:33/M
92 Paul Way Simpsonville SC M 34 35:51.2 11:34/M
93 Ellery Neal Canton NC F 14 35:51.5 11:34/M
94 Marty Inman Clyde NC M 38 35:53.9 11:35/M
95 Rebecca Smith Candler NC F 25 35:56.0 11:35/M
96 Aven Thompson Canton NC F 10 37:00.7 11:56/M
97 Christie Robinson Clyde NC F 43 37:34.4 12:07/M
98 Robin Sherry Hendersonville NC F 50 38:02.7 12:16/M
99 Brian Byrd Canton NC M 43 38:15.3 12:20/M
100 Julie Mease Canton NC F 42 38:22.4 12:23/M
101 Erika Wilson Waynesville NC F 25 39:33.0 12:45/M
102 Jolene McGill Candler NC F 34 40:34.9 13:05/M
103 Anna Traylor Simpsonville SC F 18 41:09.7 13:16/M
104 Albert Ball, Jr Weaverville NC M 37 41:33.4 13:24/M
105 Martha Marshall Asheville NC F 71 41:40.0 13:26/M
106 Taylor Thomas Waynesville NC F 14 42:25.3 13:41/M
107 Chloe Queen Canton NC F 14 42:25.4 13:41/M
108 Kathryn Willis Canton NC F 19 42:35.0 13:44/M
109 Jean Hall Canton NC F 55 45:51.4 14:47/M
110 Heather Ferguson Canton NC F 40 54:03.1 17:26/M

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.